Absorbsiyonlu soğutma nedir? çalışma prensibi nasıldır? soru

Absorbsiyon Sistemi İle Çalışan Soğutma Grupları Hakkında Bilgiler

Absorbsiyonlu soğutma nedir? çalışma prensibi nasıldır? soru

Mesajgönderen admin » Cum Tem 27, 2012 9:43 am

Arkadaşlar merhabalar...

Absorbsiyonlu soğutma sistemlerini elimden geldiğince basite indirgeyerek anlatmaya çalışacağım. Herkesin fikir sahibi ve bilgisi olsun diye...

Öncelikle cihazlarla ilgili bir kaç resim paylaşayım.

Resim

Resim

Resim
admin
Mesaj Panosu Yöneticisi
 
Mesajlar: 39
Kayıt: Cmt Eyl 11, 2010 10:16 am

Re: Absorbsiyonlu soğutma nedir? çalışma prensibi nasıldır?

Mesajgönderen admin » Cum Tem 27, 2012 9:44 am

Resim

Absorbsiyon , absorbsiyon chiller ana mantığı düşük sıcaklıkta suyun kaynatılması, diğer ifade ile ‘’evaporasyonu’’ sayesinde alçak enerji seviyesindeki kaynağın ısısının alınması esasına dayanır.

4 ana eleman ve 2 pompadan oluşur.
1-Evaporatör
2-Kondenser
3-Absorber
4-Jeneratör
Pompalar ise ;
1-Solusyon pompası
2- Refigerant pompası

Sistem atmosfer basıncının çok çok altında çalışmaktadır. Yani bu cihazlar vakum altında çalışır. Sistemde suyu emen yani sisteme adını veren absorbe eden lityum bromid ( bir çeşit tuz ) ve refigerant olarakta su kullanılmaktadır.

Akış sırasına göre şu şekilde açıklayabiliriz.
“ Solusyon “ dediğimiz LiBr ( Lityum bromide ) tuz’dur.
“ Refigerant “ ise su’dur.
“ Zengin karışım ( strong solution ) “ dediğimiz solusyonun tuz oranı yüksek olan karışımdır.
“ Fakir karışım “ dediğimiz su ve tuz oranında su oranı fazla karışımdır.


Jeneratör (Generator)


Solusyon pompası vasıtasıyla ön ısıtma eşanjöründen üst kısımdaki jeneratöre gelen solüsyon , bu bölümdeki buhar/sıcak su (steam/hotwater) bataryası vasıtasıyla yüksek sıcaklıklarda ısıtılır ( işte burada güneş enerjisi , atık ısı , doğal gaz yada baca gazı kullanılır ) ve içinde ihtiva ettiği suyun bir miktarı buharlaşarak ayrılır. Ayrılan su - soğutucu akışkan buharı (refrigerant vapour) kondenser bölümüne geçer ve geride kalan Li – Br oranı artmış solüsyon, zengin karışım (strong solution) haline gelir ve buradan tekrar aşağıya ısı eşanjörüne indirilerek, kendisi gibi absorberden jeneratöre pompalanan fakir karışım tarafından soğutulur.

2.Kondenser (Conderser)

Jeneratörden gelen su buharı (refrigerant vapour), eliminatörden geçerek bu bölümdeki soğutma kulesinden gönderilen soğutma suyu (cooling water) ihtiva eden batarya vasıtasıyla ısısı alınarak yoğuşturulur ve su haline getirilerek alt tavada biriktirilir.

3. Evaporatör

Kondenserde biriken su (refrigerant liquid) buradan evaporatörde nozüller vasıtasıyla soğutma bataryası üzerine püskürtülür. Bu haznedeki alçak basınç (6 mm Hg), su zerreciklerinin 3 – 4 ˚C gibi sıcaklıklarda buharlaşmasına sebebiyet verir. Buharlaşmanın etkisi ile soğutma bataryası içinden geçmekte olan akışkanın (chilled water) ısısı alınarak soğutma işlemi yapılır. Buharlaşmayan su partikülleri (refigerant liquid) evaporatörün alt kısımdaki tavada biriktirilerek buradan pompa vasıtasıyla (refigerant pump) tekrar nozüllere gönderilir. Bu şekilde buharlaşmayan buharlaşamayan refigerant tekrar kullanılmış olur.

4. Absorber

Jeneratörden gelip, ısı eşanjöründe bir miktar soğutulan orta konsantreli (intermediate) Li-Br solüsyonu, bu bölümdeki nozüllerden püskürtülür. Püskürtülen Li-Br zerrecikleri, evaporatör deki su buharını absorber bölümüne çekme ve emme (absorption) gücünü göstererek evaporatör de ekstra bir vakum etkisi yapar. Absorber kısmına çekilen su buharı, gene bu bölümde mevcut soğutma suyu bataryası (soğutma kulesinden gelen su, kondansere oradan da absorbere gönderilmektedir.) ile ısı alınıp yoğuşturulur. Absorberin alt kısmında Li-Br ile karışıp seyreltilmiş fakir karışım haline gelir. Böylelikle gene çevrimin başlangıç noktasına gelinmiş olunur.


Not kısmen alıntı kısmen kendi bilgilerimdir.
admin
Mesaj Panosu Yöneticisi
 
Mesajlar: 39
Kayıt: Cmt Eyl 11, 2010 10:16 am


Dön Absorbsiyonlu Cihazlar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

cron